66 year old pensioner produces his own electricity with the system he established


Published: 5 years ago

Updated: 3 years ago

Reading time: 3 minutes

Ordu Altınordu'da yaşayan emekli Ahmet Ergin, elektrik üretmek için gerekli malzemeleri kullanarak kurduğu sistemle kendi elektriğini üretiyor...

Ordu Altınordu ilçesine bağlı Kayabaşı Mahallesi'nde oturan ve 66 yaşında emekli bir imam olan Ahmet Ergin, elektrik faturasını düşürmek için, nasıl elektrik üretilir konusuna kafa yordu ve evlerinin yakınındaki dereye elektrik üretmek için bir sistem kurdu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümünden mezun olan Ergin, elektrik üretimi ile ilgili yaptığı araştırmaların yanında elektrik mühendislerinden de bilgi topladı ve oturduğu evin ortalama 150 metre yakınında bulunan derenin kenarına bundan 2015 yılında elektrik üreten bir enerji sistemi kurdu.

"Elektrik faturasını düşürmek için bu sistemi kurdum."

Mıknatısla elektrik üretmek hakkında daha önce bir çok kez kendi kısıtlı imkanlarıyla bedava elektrik üreten mucitler haberlerini okumuşsunuzdur.

Emekli imam Ahmet Ergin, bu işe ilk olarak elektrik faturasını düşürmenin yanında hobi amaçlı başladığını fakat geliştirdiği sistemle elektrik üretmeyi başardığını ifade ederek, "Buradaki dereyi görünce, suyun 50’lik boruyu doldurabileceğini anladım. 50’lik boruyu dolduran su ile elektrik üretilebiliyor. Aldığım boruları 37 metre yükseklikten ve 210 metre yukarıdan bağladım, buradaki çarka vurmasını sağladım"  şeklinde konuştu.

Ürettiği elektrik sisteminin içerisinde kullandığı malzemelerin evde elektrik üretmek için gerekli malzemeler olduğunu ve bir kısmını da hurdalıktan temin ettiğini aktaran Ergin, tesisatı kullandığı 2 kw’lik alternatör ile kurduğunu belirtti.

Dakikada 92  dönem dönen çark sayesinde, alternatörün dakikada  ortalama 720  dönem çevirdiğini, bunun sonucunda da 600-700 watt elektrik üretildiğini  belirtti.

Ergin, "Üretilen elektrik, 700 watt üzerindeki elektrikli eşyaları çalıştırmıyor. Buzdolabı, televizyonlar, aspiratörler çalıştırdığı gibi 50  adet lambayı da  aynı  vakit diliminde yakabiliyor"  şeklinde konuştu.

"Derelerimiz boşa akmasın"

Sitemin tahmini maliyetinden de bahseden Ergin, şöyle konuştu:

"Ben boruların bir kısmını kullanılmış olarak aldım. Hepsi  ortalama 4 bin 500 TL civarında tutmuştur. Üretilen elektrik ile elektrik faturaları yarı yarıya düştü. Bunu  olanağı herkes yapabilir, bu sayede  fazla  fazla elektrik kullanır. Diğer dostlarıma da bunu yapmalarını tavsiye ediyorum. Bu şekilde boruları dolduracak dereler olduğu müddetçe, derelerimiz boşa akmasın, ekonomiye kazandırılsın."

Yaptığı sistemden çok, derelerin elektrik üretme yöntemleri noktasında değerlendirilmesi gerektiğine inanan Ergin, olanağı olan herkesin de bunu yapması gerektiğini  ifade ederek, "Bu  esasen bir  icat değil,  ehemmiyetli olan bu suları değerlendirmek. Akan suların boşa akmaması için elimizden geleni yapmamız  gerek"  şeklinde konuştu.

 


Review

Write a review