Anchovy enriched Black Sea fishermen: Fishermen earned $16 million in 2 months


Published: 5 years ago

Updated: 3 years ago

Reading time: 3 minutes

Hamsi karadenizli balıkçıları zengin etti: 2 ayda 16 milyon dolar kazandırdı... Bir yandan yükselen dolar kuru bir yandan da artan soğan ve patates fiyatları derken ekonomiye en büyük destek hamsiden geldi.

"Hamsi mi balık mı?"

Balık tezgahının başındasınız ve tezgahın arkasındaki kişi "Hamsi mi balık mı?" diye soruyorsa bilinmelidir ki o kesin karadenizli bir balıkçıdır.

Denizlerde av sezonunun başlamasından sonra balıkçı tezgahları da şenlendi.

Bir yandan yükselen dolar kuru bir yandan da artan soğan ve patates fiyatları derken ekonomiye en büyük destek hamsiden geldi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre, av sezonunun açılmasından sonraki iki aylık dönemde toplamda 342 ton hamsi ihracatı gerçekleştirilerek 1 milyon 693 bin 733 dolar kazanç sağlandı.

Türkiye'den geçen senenin aynı devresinde 249 ton hamsi ihracatından toplam 1 milyon 278 bin 639 dolar gelir sağlanmıştı. Bu dönemde yapılan ihracatta nicelik bazında yüzde 37,34, değerde ise yüzde 32,46 artış yaşandığı görüldü.

Türkiye'nin hamsi ihracatı sıralamasında 542 bin 28 dolarla Fransa ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 528 bin 216 dolar ile Belçika, 291 bin 387 dolarla da Amerika takip etti.

Piyango değil hamsi vurdu

Denizden hamsi değil, adeta piyango çıktı.

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, hamsi ihracatının sezona çok hızlı başladığını belirtti.

Hamsi ihracatında, sezonun sadece 2 aylık devresinde büyük bir artış olduğuna dikkati çeken Gürdoğan, "Hamsi tam olarak denizlerde kendini hissettirmese  bile ihracatı hızlı başladı ve 2 aylık dönemde yapılan ihracat önceki yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 37, değerde de yüzde 32 arttı."  şeklinde konuştu.

"İhracat daha da artacak"

Gürdoğan, Türkiye'den bu dönemde en çok ihracatın Fransa'ya yapıldığına vurgu yaparak, "İhracat yapılan ülke çeşitliliği de giderek artıyor. Sezonun 2 aylık devresinde yapılan hamsi ihracatında Fransa, Belçika ve ABD başı çekti. Geçen yıldan farklı olarak bu  yıl Yunanistan ve Avusturya'ya da ihracat gerçekleşti. Ülke çeşitliliğinin giderek daha da artacağını umuyoruz."  ifadelerine yer verdi.

Öte yandan hamsinin ülke ve bölge ekonomisi için ehemmiyetli bir ihraç ürünü olduğuna da değinen DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan  "Hamsi Karadeniz'de havaların soğumasıyla boy göstermekte. O nedenle havaların soğumasıyla önümüzdeki günlerde hamsinin daha  çok avlanarak ihracatının da daha üst noktalara ulaşacağına inanıyoruz. " açıklamasında bulundu.

Öyle görünüyor ki hamsi hem karadeniz bölge ekonomisine hemde Türkiye ekonomisine destek vermeye devam edecek...


Review

Write a review