German court compensation decision for headscarved teacher


Published: 5 years ago

Updated: 3 years ago

Reading time: 3 minutes

Almanya'nın başkenti Berlin'de, başörtüsü taktığı gerekçesi ile okullarda çalışmasına izin verilmeyen öğretmene tazminat ödenmesine karar verildi.

Berlin Brandenburg Eyalet İş Mahkemesinden bugün açıklanan kararda, daha önce Berlin İş Mahkemesinin verdiği davaya ilişkin kararın  nahak olduğuna ve başörtülü olduğu  gerekçesi ile çalıştırılmayan öğretmene 1,5  aylık tutarında ( tahminen 6 bin euro) tazminat ödenmesine hükmedildi.

Karara  esas olarak başörtüsüyle öğretmenlik yapmak isteyen kadının, eyaletteki Tarafsızlık Yasası  sebebiyle işe kabul edilmediği  fakat bu durumun  mevzubahis kişiyi dini inançları  sebebiyle dezavantajlı duruma düşürdüğü gösterildi.

Kararın Federal İş Mahkemesinde temyiz yolunun açık olduğu  bildirildi.

Öğretmenin avukatı Meryem Haşimi de Alman basınına  verdiği demeçte, kararın temyize götürülmesi halinde Federal İş Mahkemesinin Tarafsızlık Yasası'nın Anayasa Mahkemesince incelenmesini talep edebileceğini ve böylece yasanın anayasaya uygunluğunun denetlenebileceğini  belirtti.

Berlin İş Mahkemesi, bir öğretmenin başörtüsüyle ders verebilmek için Berlin eyaletine açtığı davayı, Berlin eyaletinde 2005'te yürürlüğe giren Tarafsızlık Yasası'nı  esas göstererek reddetmişti.  

 


Review

Write a review