Speed limits are increasing... What will be the speed limit on the highway?


Published: 6 years ago

Updated: 3 years ago

Reading time: 3 minutes

Hız limitleri artıyor. Otoban bölünmüş yol hız sınırı kaç olacak? Kamyonet hız sınırı değişti mi? Karayolları hız limitleri ve daha fazlası haberimizde...

Hız limitleri artıyor... Otoban bölünmüş yol hız sınırı kaç olacak? Kamyonet hız sınırı değişti mi? Karayolları hız limitleri ve daha fazlası haberimizde...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Üsküdar Belediyesi Nikah Sarayı'nda düzenlenen "Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü" etkinliğinde konuştu.

Konuşmasında, 12 yaşında geçirdiği trafik kazasında  narin bağırsağı  zayiat gördüğü için  uzuv nakli bekleyen ve 20 yaşında hayatını  yitiren Gizem Kılıç'ın yaşadıklarını anlatan Soylu, Gizem Kılıç'ın trafik mağduru olduğunu  fakat istatistiklere  dahi geçmediğini dile getirdi. Soylu, "Belki o kazayı o  vakit ana haberlerde duymuşuzdur. Belki yaralı kurtulduğunu duyunca 'Neyse ki  vefat olmamış.' demişiz  veyahut  yalnız bir-iki yaralı var diye farkına  dahi varmamışızdır. Kaza sonlanmamış, devam etmiş. Aslında hiçbir kaza, enkazı kaldırılsa  bile, Allah göstermesin, hayatını kaybedenler defnedilse, yaralılar hastaneye kaldırılsa  bile bitmez. O kaza hiç bitmez. Dramları, travmalarıyla bizi kemirmeye, üzmeye devam eder."  şeklinde konuştu.


Bakan Soylu, İçişleri Bakanlığının terör, uyuşturucu tacirleri,  emniyet suçları ve trafikle mücadele ettiğini vurgulayarak, şöyle sürdürdü:

"Trafikte bir dezavantajımız var ki o da şu; biz  öbür mücadelelerde suçlu insanlarla uğraşıyoruz, suçluyu arıyoruz  fakat trafik öyle değil. Bir katili aramıyoruz. Bir suçlu profilini aramıyoruz. Kendimiz gibi  fakat tedbirsiz vatandaşımızı uyarmaya, onu tedbirli hale getirmeye,  mahmur araç kullanmamasına,  asayiş kemerini takmaya alıştırmaya,  fazla  hızla araç kullanmamasını, direksiyon başında cep telefonu kullanmamasını temin etmeye çalışıyoruz."

"Frene basacak olan bizler değiliz."

Bakan Soylu ayrıca sürücüleri de uyaran sözlerine şunları da ekledi: "Elbette radarlar koyarız,  zabıt tutarız, yeri geldi mi ehliyetine el koyarız vesaire  fakat aracın içinde frene basacak olan bizler değiliz, sürücülerimizdir. Sürücülerin  asayiş kemerlerini biz bağlayamayız, her araca binip cep telefonlarını toplayamayız, gazdan ayağını biz çekemeyiz. Yol kontrolleri, denetimler, cezalar, kanunlar, trafik altyapısı, otoyollar, bunların  tamamı bizim sorumluluğumuz, görevimiz. Görevimizi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz."

"Son günlerde bir mesaj dolaşıyor"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşlar arasında bir mesaj dolaştığını dile getirerek, "Sadece terörün fitnecileri yok, trafik terörünün de fitnecileri var. Mesajda diyor ki, 'Hükümet,  devamlı ceza kesiyor. Yıl sonuna kadar bunu kesecekler, cezaları yazacaklar. 'Yıl sonunda seçim var.' diye cezaları yazmayacaklar. Şunu söylüyorum, seçim her  vakit var  fakat insan canına tedbirli olmak her  vakit var."  şeklinde konuştu.

Yılda 7 binden  ziyade insanın hayatını kaybettiği, 303 bin kişinin yaralandığı trafik terörüne ceza makbuzları üzerinden bakmadıklarını aktaran Soylu, 5  fasıl ve 84  husus başlığından oluşan "Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi"ni uygulamaya koyduklarını, 2018 yılında 45 radyo, 8 televizyon kamu spotu yaptırdıklarını, 3 milyon 665 bin afiş,  kitapçık ve 120 bin trafik içerikli kitap dağıttıklarını  belirtti.

"Can kayıplarında azalma elde ettik"

Soylu, Türkiye'nin 21. yüzyılın başından itibaren büyük bir  bellek dönüşümü geçirdiğini dile getirerek, "Kimse kusura bakmasın, ezik bir Türkiye yok artık. Yukarıdan aşağıya bize  devamlı parmak salladıkları bir Türkiye de kalmadı. Ben  enternasyonal  hayli toplantıya katılıyorum. Boynumuz eğilmiyor artık. Hangi melese olursa olsun, terörle mücadelede, uyuşturucuda,  intikal, Suriyeli meselesinde... Ama muhataplarımızın hepsinin boyunları karşımızda aşağı eğiliyor."  şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT ile trafik eğitimi ve bilincini yaygınlaştırmak üzere protokol imzaladıklarını  anımsatan Soylu, şunları kaydetti:

"Polis Akademimiz bünyesinde Türkiye'de bir ilk olan trafik enstitüsü kurduk. Son 3 yılda en  ziyade trafik kazası yapan 1 bin 75 kişiye trafik güvenliğiyle  alakalı  yeni baştan eğitim verdik. Trafik Dedektifleri Çocuk Eğitim Projesi ile  hâlâ polis  mesuliyet bölgesinde 4,4 milyonu öğrenci olmak üzere 6 milyon 594 bin 783 kişinin trafik eğitimi almasını sağladık. Eğitim projeleriyle denetimleri de artırdık. Kazaların yoğun olarak meydana geldiği gün ve saatlerde ekip ve personel sayısını iki kat artırarak ekip görünürlüğünü sağlamaya çalıştık.

Okul Servis Araçları Yönetmeliği'ni  yeni baştan düzenledik ve  bilhassa bu araçlara  ilişkin yeni bir  teftiş etme yaklaşımı benimsenerek okul servis aracı denetimlerini yüzde 55,7 oranında artırdık. 2018 yılında şu ana kadar 341 bin servis aracını denetledik. Denetimlerde hava araçlarını da kullandık ve  tesir sahamızı genişlettik. Bir yandan 'Kırmızı Düdük', 'Bu Yolda Hep Birlikteyiz', 'Bu Kemer Sana Çok Yakışıyor' gibi kampanyalarla farkındalık oluşturmaya çalıştık,  öbür yandan mevcut kazaları  engellemek için spot tedbirlere yöneldik. Mesela ülke genelinde 81 ilde toplam 1 bin 892 kaza kara noktası tespit ettik, bu noktalardan ilk 30'unda 8 ayrı ekiple incelemeler ve analizler yaptık. Bu analizlere göre de tedbirler aldık. Alınan önlemler sayesinde bu noktalardaki can kayıplarında yüzde 55 azalma elde ettik. Ramazan Bayramı'nda bu noktalarda hiç kaza olmadı. Kurban Bayramı'nda 1 kaza ve bir  vefat oldu. Daha  evvelki bayramlarda bunun 10 katı,15 katı, 20 katı kadar  neticeler oluyordu."

"5 bin trafik polisi"

Türkiye'de çok uzun yıllardır trafik polisi sayısının artmadığını  bildiren Soylu, aralık ayında bin 500 trafik polisinin görevlendirilmesiyle 5 bin trafik polisinin trafik güvenliğini sağlayacağını  ifade etti.

Soylu, 582 maket trafik polisi uygulamasıyla kazaların yüzde 17,5 azaldığını vurgulayarak,  al radar uygulamasının kaldırıldığını,  yaklaşık  sürat koridoru uygulamasına geçildiğini  belirtti.

Otobanda hız sınırı kaç olacak?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  yaklaşık  sürat koridoru uygulamasının başladığı tarihten itibaren ilk bir yıllık verilerde, otoyolları kullanan araç sayısı yüzde 26 artmasına  karşın geçen yıla  nazaran kazaların yüzde 7, can kayıplarının yüzde 6 azaldığını  ifade ederek,  karayolları hız limitleri konusunda şu bilgileri paylaştı:

"Emniyet Genel Müdürümüz, daire başkanlarımız ve  nazır yardımcılarımızla bunu  azıcık daha izleyeceğiz. Şu anda otobanda hız sınırı 132  km,  azami  sınır. 120 artı yüzde 10. Biraz daha izleyip otoyollarda  muhtemelen bu  sürat sınırını 20-25  km daha yukarı çıkaracağız. Buradaki regülasyonu iyi sağlarsak, otoyollarda 120  km olan hızı 125  km, yüzde 10 daha koyunca, 137,5 kilometrelik bir banda taşımaya çalışacağız." 

Hayata geçirilen  bütün bu projeler ve  icraat neticesinde, 2011-2017 yılları arasında araç ve  şoför sayısı ile nüfusta  gerçekleşen artışa  karşın, trafik kazası sonucu ölümlerin yüzde 11 azaltıldığını  vurgulayan Soylu, proje üretmeye, yeni tedbirler almaya, personel ve teknik kapasitelerini artırmaya çalıştıklarını  aktardı.

Soylu, "Yaka kamerasından dronelara kadar, personel sayısından yeni yasal düzenlemelere kadar  hayli adım attık ve atmaya da devam ediyoruz. Türkiye'de daha önce 23 bin kişiye 1 trafik ekibi düşüyordu, bugün 19 bin kişiye bir ekip düşmektedir. Özellikle geçtiğimiz günlerde Meclis'ten çıkarttığımız kanunla cezaların artırılmasının  yanında  esasen çok büyük bir yenilik de yaptık. Yaya öncelikli bir trafik anlayışına geçtik. Trafiğe daha  çağdaş ve insan odaklı bir yaklaşım getiriyoruz."  şeklinde konuştu.

Türkiye'nin trafik kazalarında maddi kaybının yıllık  yaklaşık 46,5 milyar lira olduğunu  bildiren Soylu, insan kaybının acısının ise maliyetinin hesaplanamayacak kadar ağır olduğunu  aktardı.

  


Review

Write a review