Statement by UNICEF: 400,000 children in Yemen could die at any time from malnutrition


Published: 5 years ago

Updated: 3 years ago

Reading time: 3 minutes

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'ten açıklama: Yemende 400 bin çocuk yetersiz beslenmeden dolayı her an ölebilir...

Cappelaere, Berlin'de UNICEF Almanya Başkanı Georg Graf Waldersee ile düzenlediği basın toplantısında Yemen'deki izlenimlerini paylaşarak, özellikle bölgedeki çocukların durumuna vurgu yaptı.

Yemen'de, 11 milyon çocuğun insani yardıma ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Cappelaere, "Yemen'de bugün 7 milyon çocuk her gece yatağa aç giriyor. 400 bin çocuk da  kifayetsiz beslenme yüzünden her an hayatını kaybedebilir."  şeklinde konuştu.

Cappelaere, iç savaşın devam ettiği Yemen'in çocuklar için dünyadaki en  nadan yer olduğunu  ifade ederek,  enternasyonal topluma, yardım çağrısında bulundu.

 Diğer taraftan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Yemen'de acıyı, açlığı ve ölümleri sonlandırmanın  beşeriyet görevi olduğunu  aktardı.

Silahların susması gerektiğini vurgulayan Maas, BM ile  sulh sürecini ilerletmek istediklerini, bu ilerlemeleri sağlamaya  ilişkin yerinde projeler için bir fon oluşturulduğunu bildirdi.

Maas, başlangıç için Almanya'nın fona 2,5 milyon euro verdiğini, 2019'da da 2 milyon euro vaat ettiğini belirtti.

 


Review

Write a review