The country where Turkish series are watched more than Turkey


Published: 5 years ago

Updated: 3 years ago

Reading time: 3 minutes

Türk dizilerinin Arapça versiyonları bir çok Arap ülkesinde Arapça dublajlı ve altyazılı olarak izleyiciler ile buluşuyor. En iyi Türk dizileri Arap ülkelerinde rekor kırıyor.

Türk dizilerinin Arapça versiyonları bir çok Arap ülkesinde Arapça dublajlı ve Arapça altyazılı olarak Arap izleyiciler ile buluşuyor... En iyi Türk dizileri Arap ülkelerinde reyting rekorları kırıyor...

Öyleki bazı Türk dizileri Türkiye'de yayınlandığı zaman diliminde aldığı izlenme oranlarından daha yüksek izlenme alıyor...

Türk dizileri, bir çok Arap ülkesinde reytinglerde zirvede yer alıyor. Bu ülkeler arasında Fas önemli bir konumda.

Fas dilinde dublaj yapılan Türk dizilerinin, ülkede  değişik yaş grupları ve sosyal sınıflar tarafından alakayla takip edilmesinde, yapımların kalitesi ve konularının etkileyici olmasının  yanında Türkiye'nin  saf ve tarihi güzelliklerinin de etkisi olduğu belirtiliyor.

Sanat araştırmacısı Cemal el-Verdi, Faslıların Türk dizilerine olan rağbetinin, yapım ve senaryonun kalitesinden kaynaklandığına işaret ederek, "Kurtlar Vadisi"nin, Fas'ın  yanında Arap dünyasında en  çabuk revaç bulan dizilerden biri olduğunu anımsattı.

Prodüksiyon şirketinde görevli Hazım Said de Türk dizilerinin milyonlar tarafından seyredilmesinin onun gücünü gösterdiğini anlatarak, şunları  belirtti:

"Bu diziler, kalitesinin  yanında ülkenin güzelliğini de yansıtıyor. Bu da seyirciyi çeken sebeplerden biri. izleyiciler, dizilerde gördüğü yerleri görmek istiyor."

Dizilerdeki turistik ve tarihi mekanlar etkiyi artırıyor

Dizilerde, yönetmenin tercih ettiği  tabiat manzaralarının  yanında tarihi eserler, izleyiciler üzerindeki tesiri artırıyor.

Dizilerin  kimi  kısımlarında, izleyicilerin beğenisine,  aynı zaman diliminde hem  acıklı hem turistik  gezi sunulabiliyor. Hal böyle olunca izleyicilerin, Türkiye'yi ziyaret etmesi, televizyonda izledikleri sanat eserleri ve tarihi güzellikleri yakından görmek istemesi kaçınılmaz oluyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığında görevli iyza el-Umri, Türk dizilerinin,  hikaye ve dramanın  yanında ülkenin doğasını tanıtmada da  muvaffak olduğunu anlattı.

Umri, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu diziler, Türkiye'deki turizm sektörünün mercek altına alınmasına yol açtı. Diziler, Faslıların evlerine  misafir olarak bir nevi Osmanlı dönemi başlarda olmak üzre Türk medeniyetini tanıttı."

"Türk dizileri hayatlarının bir parçası haline geldi"

Fas hükümetine bağlı Kültür Kafeleri Ağı Başkanı Nureddin Akşani, Türk dizilerinin ülkede her yaş grubundan seyircisi olduğunu ifade ederek, dizilerin, hayatlarının  esas parçalarından biri haline geldiğini  aktardı.

Akşani, Fas dili ile dublaj yapılmasının da dizilerin yayılmasını ve kabul edilmesini basitleştirdiğini  anlattı.

En çok ilgi gören Türk dizileri

Ülkede 2011'den bu yana yayınlanan ve reyting rekorları kırdığı belirtilen "Beni Affet" dizisi, kasım ayının son haftasında 8 milyondan çok  izleyici tarafından seyredildi.

Fas televizyonlarında  azami izlenenler arasında yerini alan dizinin oyuncularının da ülkede yüksek bir popülaritesinin olduğu biliniyor.

Fas'ın Kanal 2 televizyonunda yayınlanan "Reşid Show" isimli programın, dizinin kadın kahramanı Gaye Turgut Evin ile erkek kahramanı Mert Altınışık'ın katıldığı bölümü, programın tarihindeki en büyük izlenme oranına ulaştı. O kadar ki,  mevzubahis program 7,5 milyon  şahıs tarafından seyredildi.

Bugünlerde yayınlanmaya başlayan  yoksul bir genç ile varlıklı bir genç kızın imkansız aşkını konu alan Kara Sevda isimli dizi de Faslı seyircinin beğenisini kazanan Türk dizileri arasında önemli bir yer alıyor.

Fes kentindeki Sidi Muhammed bin Abdullah üniversitesi'nde Sosyoloji Profesörü Ahmed şerak, Fas seyircilerinin dikkatini çekmesi; Türk dizilerinin hem konusu, hem karakterlerin oluşturulması hem de izleyiciyi cezbetmesi  zaviyesinden başarıya ulaştığının kanıtı olduğunu  belirtti.

Dizilerin,  değişik yaş grupları ve sosyal sınıflardan Fas izleyicisini cezbettiğini  vurgulayan Şerak, dizilerin konularının da Faslıların günlük sohbetlerini  oluşturduğunu belirtti.

Türk dizileri rekorlar kırıyor

Ülkedeki  mahalli kanalların reyting oranlarını takip eden Maroc Metri isimli firmadan yapılan yazılı açıklamada, Kanal 2 televizyonunda yayınlanan "Beni Affet" dizisi,  en fazla seyredilenler arasında  ilk sırada yerini aldı.

Dizinin yüzde 70'lik bir izlenme oranına sahip olduğu belirtilen açıklamada, kanalın çok izlenen programları listesinde üçüncü sırada "Kara Sevda", dördüncü sırada ise "Kuzey Güney" dizisi bulunuyor.

Açıklamada, 21-27 Kasım tarihleri arasında "Beni Affet" dizisinin 8 milyondan fazla, "Kara Sevda'nın" 7 milyon, "Kuzey Güney'in" ise 4,5 milyon seyirci tarafından seyredildiği  gelen bilgiler arasında. 

 


Review

Write a review