What happened in the last 24 hours? Brief from Turkey and the world... November 27, 2018


Published: 5 years ago

Updated: 3 years ago

Reading time: 3 minutes

İnternet kullanıcılarının % 68'i internetten alışveriş yapıyor, İbrahimoviç'ten İnstagram hesabından Türkiye paylaşımı, NASA'nın InSight isimli keşif aracı Marsa indi, İşsizlik Sigortası Fonunun gelir oranı %50'ye yükseltildi...

İnternet kullanıcılarının % 68'i internetten alışveriş yapıyor...

Kısa adı Eurostat olan Avrupa İstatistik Ofisi, internet kullanıcısı olan AB vatandaşlarının internetteki alışveriş sitelerinden alışveriş yapma oranlarını paylaştı.

Buna göre, AB ülkelerinde internet üzerinden alışveriş yapma oranı 2007 yılında % 50 seviyesindeyken, bu rakam 2017'de yüzde 68'e çıktı.

AB ülkeleri arasında internetten alışverişte İngiltere zirvede yer aldı. İngiltere'de 2017 yılında vatandaşların yüzde 86'sı internetten alışveriş yaptı.

İngiltere'yi % 84 ile İsveç, % 82 ile Almanya, Danimarka, Lüksemburg ve Hollanda izledi.

AB ülkeleri arasında bu dönemde internetten alışveriş yapan ülkeler arasında son sıra % 23 ile Romanya ve % 27 ile Bulgaristan'ın oldu.

 * * *

İbrahimoviç'ten İnstagram hesabından Türkiye paylaşımı


Birbiri ardına yapmış olduğu açıklamaları ile gündemden inmeyen İsveçli yıldız futbolcu İbrahimoviç şu sıralar sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla Türk takipçilerinin dikkatini çekmeye devam ediyor.

Instagram hesabından Türkiye fotoğrafları paylaşan golcü futbolcu art arda gelen bu paylaşımlar ile hesabının hacklenmiş olabileceği düşüncesini akıllara getirdi. 

Hesaptan yapılan paylaşımlarda fotoğrafların üzerinde Türk bayrağı ve "Seni Seviyorum", "Çok teşekkür ederim" gibi sözler yer aldı.

* * *

NASA'nın InSight isimli keşif aracı Marsa indi

Kısa adı NASA...

Açılımı National Aeronautics and Space Administration, yani Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi...


NASA Insight adını verdiği keşif aracı uydularını yörüngelere yerleştirdikten sonra paraşütünü açarak Mars'a başarılı bir şekilde iniş yaptı.

Uzay aracı Insight Mars'a ayak basar basmaz çektiği ilk fotoğrafı önceden yerleştirilen bu uydular vasıtası ile Dünya'ya, NASA'ya gönderdi.

Mayıs ayında Dünya'dan yola çıkan InSight , NASA'nın paylaştığı verilere göre 6 ayda tahmini 550 milyon km yol katetti. 

Kızıl gezegene başarıyla inen bu keşif aracının görevi gezegenin yüzeyi ve jeolojik yapısı hakkında veri toplamak ve bunları gerek fotoğraflar gerekse radyo sinyalleri ile yörüngede seyreden uyduları kullanarak Dünya'ya göndermek.

Elde edilen veriler ışığında, Mars'ın hangi süreçlerden geçerek fosil bir gezegen haline geldiğinin ortaya koyulması bekleniyor.

* * *

İşsizlik Sigortası Fonunun gelir oranı %50'ye yükseltildi...

İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirleri oranı 2019 ve 2020 yıllarında geçerli olmaz üzere yüzde 50'ye çıkarıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerinin 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun 48'inci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen amaçlar için kullanılacak oranının artırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı yürürlüğe girdi.

Buna göre, söz konusu yasada daha önce yüzde 30 olarak belirlenmiş olan İşsizlik Sigortası Fonu bir önceki yıl prim gelirleri oranının 2019 ve 2020 yılları için % 50'ye çıkarıldı.

* * *

107inci yaş gününü bisiklet sürerek kutladı

Bisikletçi Robert Marchand, Fransa'nın güneybatısındaki Ardeche'de, taraftarlar ile çevrelenmiş yeşil bir yolda 15 km bisiklet sürdükten sonra doğum gününü kutladı.

Robert Marchand, "Yaklaşık bir yıl zordu,  yalnız  gene de  fena değil. Kendimi eğitiyorum, herhangi bir rekoru kırmak için değil, her gün fit kalmak için"  şeklinde konuştu.

Robert Marchand, alışveriş de dahil olmak üzere her işini kendisinin yaptığını belirtti.

* * *

BDDK'nın yeni kredi kartı taksit düzenlemesi yürürlüğe girdi

BDDK'nın "Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik"i, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Buna göre, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile alakalı yurt içinde yapılacak harcamalarda taksit limiti 6 aydan 9 aya çıkarıldı.

Yeni yönetmelikte ilgili madde şu şekilde yer aldı:

"Mal  veyahut hizmet alımı sonrası  vazıh bir  fiyat karşılığı borcun taksitlendirilmesi  veyahut ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile  para çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemeyecek. Bu süre; elektronik eşya alımlarında 3 ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, taşımacılıkla  alakalı harcamalarda, hava yolları,  gezi acenteleri ve konaklamayla  alakalı yurt dışına ilişkin harcamalarda 6 ay, hava yolları,  gezi acenteleri ve konaklamayla  alakalı yurt içine ilişkin harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetlerle  alakalı harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanacak."Review

Write a review