What is KOSGEB? How to apply to KOSGEB? What is KOSGEB terms?


Published: 6 years ago

Updated: 3 years ago

Reading time: 3 minutes

kosgeb destekleri, kosgeb destek şartları, kosgeb destekleri nelerdir, kosgeb ne kadar destek veriyor, kosgeb destek kredisi nasıl alınır, kosgeb girişimcilik kursu, kosgeb kıraathane destek Sanayi ve Tenoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı

KOSGEB destekleri nelerdir destek şartları ve ne kadar destek veriliyor?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) ile 2 bin 545 işletmeye 734 milyon liralık kaynak sağlanacağını ifade ederek, "Bu destekle 1,5 milyar liralık proje yatırım hacmi oluşturmayı hedefliyoruz.  Böylece 6 bin 55 yeni personel istihdam edilmesi bekleniyor."  şeklinde konuştu.

Varank, KOBİGEL'in sonuçlarını açıkladığı yazılı olarak yapmış olduğu açıklamada, KOSGEB desteklerinde yüksek teknoloji üretilmesine dair dönüşüm yaşanacağının altını çizerek, imalat sanayinde faaliyet gösteren, yüksek teknolojili,  katma değerli üretim yapan KOBİ'lere büyük destek verdiklerini aktardı.

KOSGEB desteklerinde teknoloji şirketlerine ağırlık verilecek

KOBİGEL sayesinde 2 bin 545 işletmeye 734 milyon liralık kaynak sağlanacağına vurgu yapan Varank, "Bu destekle 1,5 milyar liralık proje yatırım hacmi oluşturmayı hedefliyoruz.  Böylece 6 bin 55 yeni personel istihdam edilmesi bekleniyor. KOSGEB destekleri,  yakın zamanda ilan edeceğimiz Uçtan Uca Yerlileşme Programı çerçevesinde cari açığı azaltacak yüksek teknolojili önemli ürünlerin geliştirilmesi için daha aktif kullanılacak." açıklamasını yaptı.

KOSGEB'in "teknoloji tabanlı ve katma değer üreten KOBİ'leri destekleyerek enternasyonal rekabetin aktörleri haline sağlamak" vizyonuyla faaliyetlerini sürdürdüğünü bildiren Varank, bu çerçevede belirlenen 10 maddelik yol haritasında vizyon değişikliği yaparak teknoloji tabanlı işletmelere ağırlık verdiklerini bildirdi.

KOBİGEL ile proje başvuruları değerlendirildi

Varank, yol haritasında yer alan "Bölgesel, Sektörel ve İşletmeye Özgü Destek Modeli Tasarlanması ve Uygulanması" bağlamında KOBİ Gelişim Destek Programı ile işletmelerin projelerini desteklediklerine işaret ederek,  şunları belirtti:

"KOBİ Gelişim Destek Programı'nın (KOBİGEL) 2018 yılındaki uygulamasında her ilin kendi imalat endüstri potansiyelini dikkate alan bir yaklaşım benimsendi. Programın 2018 yılı proje teklif çağrısının teması, 'İllerde Rekabet Avantajına Sahip İmalat Sanayi Sektörlerinin ve Yazılım Sektörünün Rekabet Gücünün Geliştirilmesi' olarak belirlendi. Program için 4 bin 512 proje başvurusu alındı.

Değerlendirmeler sonucunda 2 bin 545 işletme destek almaya hak kazandı. Baraj puanını geçen bütün işletmelerin destek kapsamına alınabilmesi için program bütçesi 734,2 milyon liraya yükseltildi. Proje başına destek üst limiti 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon lira olarak belirlendi. KOSGEB bununla birlikte elverişli göreceği gider üzerinden hesaplanacak yüzde 30'luk bir tutarı, teminat karşılığı olarak ' er ödeme' adı altında, harcama yapılmadan önce ödeyebilecek."

KOSGEB neleri destekler?

Varank, proje başvurularının ağustosta yaşanan döviz kuru yükselişinden önce alındığını, bu nedenle projeleri yürütecek işletmelerin mümkün mağduriyetlerinin de düşünüldüğünü ifade ederek, “Projelerdeki yerli malı belgeli makine, teçhizat ve donanımlar için kurulların elverişli bulduğu tutarlar yüzde 25,  diğer makine, teçhizat ve donanımlarının tutarlarının yüzde 10 arttırılması kararlaştırıldı. Bunun için proje sahiplerinin projelerinde revizyon talep etmesi ve kurulların bu talepleri görüşmesine gerek olmayacak."  şeklinde konuştu.

Destek almaya hak kazanan 2 bin 545 işletmeye bakıldığında, ilk sırada 297 projeyle İstanbul'un yer aldığının altını çizen Varank, İstanbul'u 198 projeyle Ankara, 193 projeyle İzmir, 165 projeyle Konya, 159 projeyle Bursa, 143 projeyle Kayseri, 100 projeyle Kocaeli'nin takip ettiğini ifade etti.

Varank, Denizli'de 73, Adana'da 54, Samsun'da 50 projenin desteklenmesi kararı alındığını ifade ederek, desteğin yüzde 82'sinin (602 milyon lira) proje sahiplerinin makine-teçhizat giderleri, yüzde 11'inin (80,8 milyon lira) personel giderleri, kalan yüzde 7'sinin (51,4 milyon lira) yazılım ve hizmet alımı giderleri için kullandırılacağını da sözlerine ekledi.

  


Review

Write a review